Antre / Portmanto

Dairenin içeri girilen ilk bölümü anlamına gelen antre, hepimizin evinde oldukça kullanışsız bulduğumuz küçük alanlardır. Ancak bu küçük alanları da evimizin en sevilen ve en dikkat çeken yerlerinden yapmamız mümkündür. Antre tasarımları, büyüklükleri ile doğru orantılı olacak şekilde dekore edilmelidir. Aynı zamanda antre tasarımlarında, evin diğer bölümlerine erişimin engellenmemesine dikkat edilmelidir.

Antre Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ev dekorasyonlarında olduğu gibi antre dekorasyonunda da ilk olarak tarzını belirlemeniz oldukça doğru bir adım olacaktır. Tarzınızı belirledikten sonra o tarza uygun duvar renkleri tercih edebilirsin. Mesela İskandinav tarzına veya Country/Kır evi tarzına daha yakınsanız, duvarlarda ve dresuar modellerinde beyaz renk tercih edebilirsiniz. Avangard ve klasik tasarımlardan hoşlanıyorsanız, altın ve gümüş rengini ayakkabılık, kapılar veya seçtiğiniz dresuar modellerinde kullanabilirsiniz.

Antre Dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler?

  • Antre mobilyaları tercih ederken özellikle mevcut olan yeri kısıtlamamasına özen göstermelisiniz. Dresuar modellerinde tercih yaparken, küçük alana sahipsen oldukça küçük ve gösterişsiz modeller kullanırken, büyük alana sahipsen daha gösterişli modeller kullanmalısınız. Özellikle küçük alanları daha derin göstermenin bir yolu olan ayna kullanımı da oldukça önemlidir.
  • Dolapların dışında ev girişi dekorasyonlarında küçük sedirler de oldukça fazla tercih edilmektedir. Alanına uygun sedir kullanabilirsiniz.
  • Duvarlarda çeşitli aksesuarlar ile hoş görüntüler yaratabilirsiniz. Bunlara örnek olarak; resim çerçeveleri, duvara monteli dekoratif sepetler, farklı şekildeki saatler, tablolar, dekorasyonu tamamlayacak askılıklar ve anahtarlıklar tercih edebilirsiniz.
  • Led ışıklandırmalar ile karanlık alanlar mevcut ise, aydınlatabilirsiniz. Böyle durumlarda duvarlarınızda canlı ve açık renkler tercih ederek küçük alanları olduğundan büyük gösterebilirsiniz.
  • Güneş alan bir antreye sahipseniz, büyük saksılarda çiçekler veya heykeller kullanarak köşeli alanları renklendirebilirsiniz.
  • Dar uzun antreleri dekore ederken, ahşap düşme kapak ayakkabılıkları tercih ederek yerden tasarruf edebilirsiniz.