Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz tesisatı, doğal gaz şirketinden onaylı olan yetkili tesisat firmaları tarafından yapılır. Peki nereden başlayacaksınız? Doğalgaz hizmeti almak üzere harekete geçiyorsanız ilk yapılması gereken işlem tesisatın tamamlanmasıdır. Bunun için ilk olarak gerekli izinleri almak ve hizmet anlaşması yapmak üzere bölgenizde görev yapan doğalgaz dağıtım şirketine başvurmalısınız.

Doğalgaz tesisatında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Doğalgaz tesisatı için proje ve uygulama dikkatli ve güvenli şekilde yapılmalıdır. Kullanıcıların güvenliği gereği tesisatın bazı güvenlik şartlarını sağlaması beklenir ve ancak bu şartlar uygun olan tesisatlar onaylanarak kullanıma açılır. Tesisat yapılırken göz önünde bulundurulması gereken önemli bazı noktalar vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Doğalgaz boruları rahatça görülebilecek ve gerektiğinde kolayca müdahale edilebilecek şekilde döşenmelidir. Duvar içinde bulunmamalıdırlar çünkü bu durumda borulara ulaşmak zorlaşır.
  • Bağlantıların sızdırmaz olmasına dikkat edilmeli, bunun için sızdırmazlık macunu ve keten kullanılmalıdır.
  • Çelikten yapılan gaz taşıyıcı borular bir tehlike anında ulaşılması muhtemel bir yerden binaya girmeli, ana gaz borusu ve ana kapama vanası darbelere karşı korunaklı olacak şekilde monte edilmiş olmalıdır.
  • Borular kelepçe ve konsollar ile duvara güvenli şekilde sabitlenmelidir.
  • Yangına karşı dayanıklı tesisat malzemeleri kullanılmalı, doğalgaz borularının elektrik tesisatlarına uzaklığı en az 15 cm olmalıdır.
  • Boruların paslanmaya karşı korunaklı olması için normal düzeyin üzerinde nem ile teması en aza indirecek şekilde konumlanmalıdır.

İstanbul’un farklı bölgelerinde sunmuş olduğumuz  DOĞALGAZ TESİSATI  hizmetleri için firmamızdan yararlanabilir ve acil ihtiyaçlı durumlarda iletişime geçebilirsiniz.