Parke Uygulamaları

Parke, yer döşemelerinde kullanılan bir kaplama malzemesidir. Doğal bir malzeme olması nedeni ile parke zemin kaplamaları günümüz yapım işlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Parke yaptırmadan önce seçeceğiniz parkenin renginden genişliğine, dokusundan modeline kadar pek çok detayın belirlenmesinde doğru tercihler yapmanız çok önemlidir.  Bu nedenle kullanım amacınıza, mekânınızın tasarımına ve istediğiniz diğer özelliklere göre doğru seçimler yapmanızda fayda var. Kullanım alanı ve malzeme türüne göre farklı çeşitlerde parke bulunmaktadır. Yaygın olarak kullanılan parke çeşitleri şu şekildedir;

LAMİNANT PARKE;
Laminat parke, yapay malzemelerle üretilen bir parke çeşididir. Bu parke çeşidi, yapay reçine çözeltisi emdirilen kâğıtların üst üste konarak, sıcak preslerde sıkıştırılmasıyla elde edilir. Sıklıkla kullanılan alanlarda ve ıslak zeminlerde sudan, lekeden etkilenmemesi sebebiyle günümüzde sıklıkla tercih edilen parke çeşididir. Laminant parkenin diğer parke çeşitlerine göre diğer bir avantajı da montajının kolay olmasıdır. Daha kolay sökülüp takılır, temizliği de kolaydır. Yapay olmasından dolayı diğer parke çeşitlerine göre daha uygun bir fiyata sahiptir. Bütçeyi zorlamadan şık görünümlü parke isteyenler için ideal bir seçimdir.

LAMİNE PARKE;
Lamine parkeler, iki veya üç katmandan oluşan bir parke çeşididir. Alt zeminden üste doğru ağacın değerliliği artmaktadır. En alt katman talaş tabakadan oluşur. İki katmanlı lamine parkelerde talaş tabakadan oluşan katman üzerine doğal ahşaptan üretilmiş üst tabaka yapıştırılır. Üç katmanlı lamine parkeler ise, talaş tabakadan oluşan en alt tabakanın üzerine doğal ahşaptan üretilmiş bir orta tabaka ve bunun da üzerine yine aynı şekilde doğal ahşaptan üretilmiş üst tabaka yapıştırılarak elde edilir. Bu özelliği ile lamine parke fiyatı, laminat parkeye göre daha yüksektir. Lamine parkeler organik olduğu için laminant parkelere göre daha hassastır. Nem ve sudan çok çabuk etkilenirler.

Eğer sizlerde evinizin muhteşem görünüme sahip olmasını istiyorsanız bu konuda firmamızdan yardım alabilir ve gönül rahatlığı ile evinizin parke döşemesini yaptırabilirsiniz.